Senne Panny

Witajcie Blogoczytacze!
Oto najbardziej wyczekiwany/spóźniony post na blogu w jego historii. Powodów było wiele, ale chyba najważniejszym było moje zmęczenie i cały hajp, w który obrósł ten projekt. Dla niewtajemniczonych 'Senne Panny’ To mój pierwszy osobisty projekt, realizowany na przełomie września i października 2012 roku. Doczekał się publikacji w styczniu 2013 roku w miesięczniku 'Foto’, mini wystawy podczas V edycji imprezy modowej 'Mała Czarna’ (Concordia Design, 06.04.2013) oraz wystawy z wernisażem w poznańskiej Strefie Kultywator (20.04 – 20.05.2013). Zwieńczeniem była sprzedaż prac podczas aukcji charytatywnej ’Oddaj sztukę w dobre ręce’, gdzie pomogły zebrać pieniądze na funkcjonowanie świetlicy socjoterapeutycznej Nibylandia. Technikalia jak zawsze, na końcu wpisu.

senna_panna_08

Idea
Pomysł narodził się pod wpływem filmu „Piknik pod wiszącą skałą” Peter’a Weir’a. Projekt przyjmuje następujące założenia, według których na każde zdjęcie składają się wspólne elementy: zamknięte oczy, oniryczna, zawieszona gdzieś miedzy światami postać młodej kobiety oderwanej od ziemi, otoczona przez przyrodę. Poza i kolory mają jak najlepiej oddawać charakter modelki i sukienki oraz korespondować z epoką, którą symbolizuje i z nastrojem, który w sobie skrywa. Powietrze pełni tu rolę żywiołu składającego się, jak głosił Arystoteles w swoim ujęciu arche, na materialną rzeczywistość, nadając kształtu zawieszonej w nim eterycznej postaci.

Zespół
Projekt w całości realizowałem sam, modelek szukałem wśród znajomych i za pośrednictwem forum portalu maxmodels.pl. Ostatecznie na serię złożyło się 14 zdjęć wybranych z 17 sesji. Zapozowały Magdalena Witczak, Magdalena Zawada, Anna Tyśnicka, Agnieszka Małyszka, Katarzyna Markiewicz, Joanna Wencel, Joanna Mileska, Roksana Ostrowicka, Anna Duchała, Agnieszka Cieślak, Marcelina Marciniak, Aleksandra Romaniuk, Anita Cybulska, Kamila Krajewska. Bardzo dziękuję wszystkim modelkom biorącym udział w projekcie za hart ducha i ciała oraz zaufanie jakim mnie obdarzyły. Ciekawskich zapraszam na koniec wpisu, gdzie opisuję proces powstania zdjęć.

Publikacja w Magazynie 'Foto’, Styczeń 2013.

Galeria z wystawy podczas imprezy modowej 'Mała Czarna V’ w poznańskiej Concordii Design. (Dokumentacja wydarzenia Michał Podkowa)

senna panny concordia plakat

Galeria z wernisażu wystawy w Strefie Kultywator. (Dokumentacja wydarzenia Michał Podkowa)

senne panny kultywator plakat

Galeria z aukcji charytatywnej 'Oddaj sztukę w dobre ręce’ w DOM 88 City Park Residence.

Technikalia
Zdjęcia powstały dzięki materacowi sportowemu wypożyczonemu z Gimnazjum nr 1 w Luboniu. Dziewczyny skakały naprawdę, na materac, nieraz po 4h, bo tyle trwała najdłuższa sesja. Temperatury oscylowały w granicach 10-15 stopni, ale nie narzekały, ponieważ w ruchu zimno nie doskwierało tak bardzo, wszystkie bez wyjątku narzekały natomiast na zakwasy i siniaki. Zdjęcia zrobiłem leciwym już wtedy zestawem Canon 50d + obiektyw Canon 85mm f1.8 USM z przysłoną pomiędzy f1.8 a f2.2 i na czasach od 1/500 – 1/2000s, aby zamrozić ruch, iso dobierałem bardzo różnie w zależności od konkretnego zdjęcia, zakres od 400-1600. Wybierałem miejsce i mocowałem aparat na statywie, ustawiałem ręcznie ostrość w miejscu, w którym później miała skakać dziewczyna. Powstawało pierwsze zdjęcie, bez modelki. Następnie wciągałem na plan duży materac i prosiłem modelkę, aby skakała wzdłuż. Zdjęcia wykonywałem w trybie seryjnym. Najwięcej czasu zajmowało nam dojście do tego jaką pozę jesteśmy w stanie wspólnie wypracować, każda z dziewczyn miała inne ograniczenia, a ja starałem się zachować różnorodność w samych zdjęciach, co sprawiało, że każda kolejna sesja była coraz bardziej wymagająca. Następnie w domu wybierałem najlepszy skok i maskowałem materac, korzystając ze zdjęcia bez modelki. Ostatnim krokiem postprodukcji było dodanie cienia (na osobnej warstwie, nieraz kilku) oraz color grading.

Bonus
senne panny bonus backstage